Książki przygodowe dla młodzieży
Wiele z tych książek należy do ponadczasowej klasyki. Wakacje to dobry czas, byście po nie sięgnęli i dali się wciągnąć, tak jak kilka poprzednich pokoleń młodych czytelników.
Współcześnie jednak także powstaje sporo świetnie napisanych książek przygodowych dla młodzieży. Jedną z ciekawszych jest „Szczęśliwy zegar z Freiburga” Roberta M. Rynkowskiego (wyd. Dwukropek). To trzymająca w napięciu książka przygodowa dla młodzieży: zwroty akcji, pościgi, zaskakujące wynalazki. Ale nie tylko. To także opowieść o relacjach między dziećmi: przyjaźni, ale również o wrogości i uprzedzeniach, które warto przezwyciężać.
Trzynastoletni Karol mieszka na wsi pod Suwałkami. Kiedy jego ojciec trafia do szpitala w Warszawie, chłopiec jest przerażony. Sądzi, że życie taty zależy od starego rodzinnego zegara. Karol za wszelką cenę chce odzyskać pamiątkę. W poszukiwaniach pomagają mu koleżanki ze szkoły.
Najlepsze książki dla młodzieży: fantastyczne światy
Jeśli lubicie połączenie fantastycznych wątków i baśniowych motywów z elementami świata rzeczywistego, z którymi łatwo się utożsamiać, sięgnijcie koniecznie po książki Marcina Szczygielskiego. Wartko toczące się historie, kapitalne dialogi, osadzenie w świecie, który dobrze znamy, i zaskakujące, pełne fantastycznych rozwiązań zwroty akcji – to cechy charakterystyczne powieści Szczygielskiego.
Polecamy książki Marcina Szczygielskiego dla młodzieży:
-
„Czarownica piętro niżej”, wyd. Bajka
-
„Tuczarnia motyli”, wyd. Bajka
-
„Co jedzą czarownice (powieść kucharska)”, wyd. Bajka
Wakacje to także dobry moment, by powrócić do ulubionych książek. Seria o Harrym Potterze to jedna z tych znakomicie napisanych i skonstruowanych historii, do których niezależnie od wieku wraca się z przyjemnością. Podczas każdego kolejnego spotkania z książką można odkrywać wątki, które wcześniej pozostawały nieco w cieniu, czasem w ogóle niezauważone. Ale to nie wszystko. Jeśli fabuła powieści J.K. Rowling jest wam już dobrze znana, a uczycie się języka angielskiego, możecie zdecydować się na wersję oryginalną powieści w języku angielskim. Możecie też wzbogacić swoje spojrzenie na tę znakomitą serię dzięki sięgnięciu po wydanie ilustrowane. Ilustrowana jest każda strona książki. Jim Kay, autor szaty graficznej do cyklu książek Rowling, zdradził, że każdej ilustracji mógł poświęcić zaledwie kilka dni, ponieważ musiał stworzyć ich ponad setkę. Kay szukał inspiracji wśród dobrze znanych sobie ludzi i miejsc. Warto porównać wizję ilustratora z własnymi wyobrażeniami świata i bohaterów wykreowanych przez Rowling.
Najlepsze książki dla młodzieży: powieść obyczajowa
Do takich osadzonych w rzeczywistym świecie opowieści należy „Książka wszystkich rzeczy” Kuijera Guusa. Główny bohater Thomas próbuje sobie poradzić z na wskroś bolesnymi codziennymi problemami ucieczką w świat wyobraźni. „Wiesz, kiedy zaczyna się szczęście? Wtedy, kiedy przestajesz się bać” – tymi słowami zwraca się do chłopca jedna z nielicznych sprzyjających mu osób. Oto książka, która nie tylko wzrusza, lecz także daje młodym czytelnikom narzędzia i siłę do przezwyciężania najbardziej przytłaczających okoliczności życiowych.
Jeśli szukacie nieco lżejszych tematów na wakacje, sięgnijcie koniecznie po sześciotomową opowieść o Tsatsikim – chłopcu ze Szwecji, którego mama gra w rockandrollowym zespole, a tata mieszka w Grecji i jest poławiaczem ośmiornic. Każdy tom wciągających i zabawnych opowieści o Tsatsikim obejmuje wydarzenia rozgrywające się w kolejnych latach nauki szkolnej przerywanej wakacjami z grecką rodziną. Autorka Moni Nilsson w umiejętny sposób opisuje dojrzewanie chłopca i codzienne problemy związane z sytuacjami szkolnymi oraz z życiem w patchworkowej rodzinie. Z Tsatsikim łatwo będzie się utożsamić zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom w wieku 10 lat.
Najlepsze książki dla młodzieży: kryminalne historie
Fanom kryminałów szczególnie polecamy:
-
„Zagadki detektywistyczne z dreszczykiem”, wyd. Debit
-
„Rasmus, Pontus i pies Szajbus”, wyd. Nasza Księgarnia
-
„Przygody detektywa Blomkvista”, wyd. Nasza Księgarnia
Najlepsze książki dla nastolatków: komiksy
Kwintesencją przyjemnej lektury są komiksy. Często wydawane w seriach i cyklach zapewniają rozrywkę w odcinkach. Choć nie tylko rozrywkę, bo poruszane są w nich również poważne tematy, jak choćby katastrofa klimatyczna, o której nie zapomina w swoich przygodowych, znakomitych seriach komiksowych Tomasz Samojlik. W wakacje jednak świetnie sprawdzają się także „lżejsze” tytuły, takie, przy których będziecie się po prostu dobrze bawić. Jednym z nich jest seria komiksów o Ariolu, osiołku, który marzy o tym, by być… Superkoniem, i o zabawnych, a momentami szalonych perypetiach grupy charakternych przyjaciół: prosiaka Ramono, kota Tyberiusza, kaczora Kwaksa, psa Harmidra i zapatrzonej w Ariola muchy Scysji. Absurdalny humor, dystans, ironia i charakterystyczne, zabawne ilustracje sprawiają, że seria jest jedną z najchętniej czytanych przez nastolatków serii komiksowych.
Najlepsze komiksy na wakacje:
-
„Ryjówka przeznaczenia” (seria: „Powrót rzęsorka”, „Zguba zębiełków”), wyd. Kultura Gniewu
-
„To nie jest las dla starych wilków”, wyd. Kultura Gniewu
-
„Bajka na końcu świata” (seria), wyd. Kultura Gniewu
-
„Bardzo dzika opowieść”, wyd. Kultura Gniewu
-
„Łauma”, wyd. Kultura Gniewu
-
„Marcy i zagadka sfinksa”, wyd. Kultura Gniewu