Efekt Mozarta, czyli cudów nie ma
Szkoda, prawda? Byłoby o wiele łatwiej, gdyby efekt Mozarta naprawdę działał. Niestety muzyka nie może sprawić, że wiadomości same wejdą wam do głowy, ani wpłynąć na wzrost waszych umiejętności, jeśli sami nie przyłożycie się do pracy. Może wam jednak pomóc w inny sposób.
Muzyka motywująca do nauki – na czym polega jej działanie
-
obniża poziom stresu,
-
relaksuje (ale, co ważne, nie usypia!),
-
wprowadza umysł w stan koncentracji i gotowości do przyswajania nowych informacji,
-
poprawia pamięć.
Muzyka pomagająca w nauce – czy dla każdego?
-
Ekstrawertycy – osoby otwarte, optymistycznie nastawione do życia i żywiołowe, mogą robić przy niej wszystko. Z natury są mniej pobudzone, więc lepiej na nią reagują. Muzyka je aktywizuje, działa energetyzująco.
-
Introwertycy – osoby zamknięte w sobie, dobrze czujące się we własnym towarzystwie nie potrzebują tylu bodźców z zewnątrz. Jeśli tych bodźców jest za dużo, czują się przebodźcowane i zmęczone, tracą energię.
Zastanówcie się, do której grupy należycie, i sprawdźcie w zaciszu swojego pokoju, czy łatwiej wam się uczyć z muzyką, czy bez.
Muzyka do uczenia się – czego słuchać, żeby nie słyszeć
-
Wiecie już, że tempo muzyki odpowiadające naturalnemu rytmowi ludzkiego serca wpływa na nas odprężająco i wyciszająco, pomaga w koncentracji. Dlatego w nauce pomaga muzyka klasyczna.
-
Warto w ogóle postawić na muzykę instrumentalną, która nie wymaga od nas aktywności umysłowej związanej z analizą tekstu. Doskonała jest na przykład spokojna muzyka filmowa.
-
Być może do nauki sprawdzi się także muzyka relaksacyjna, w której często występują motywy szumu fal, szelestu liści czy śpiewu ptaków. Przekonajcie się, czy będzie wam odpowiadać. Ale uwaga! Nie zaśnijcie 😊.
-
Warto poeksperymentować z utworami, których słuchaliście bardzo często i pamiętacie każdy dźwięk, żeby sprawdzić, czy będą wam przeszkadzać. Dobrze znane melodie zwykle szybko przestaje się słyszeć.
-
Utwory wokalne nie są najlepszym wyborem, ponieważ nie pozwolą wam się skupić. Wciąż będziecie słyszeć słowa, a w pewnym momencie możecie nawet zacząć podśpiewywać. Pilnujcie się! Najtrudniej będzie wam się skoncentrować przy piosenkach polskich i angielskich, bo te języki znacie najlepiej.
-
Uwaga! Wasze ulubione utwory, które z czymś wam się kojarzą lub wywołują określone emocje, także utrudnią wam naukę.
-
Muzyka zupełnie dla was obca, z innego kręgu kulturowego, muzyka ludowa, wykorzystująca instrumenty o nietypowym brzmieniu również może przeszkadzać w nauce. Słuchanie jej będzie za bardzo angażować waszą uwagę.
Muzyka do nauki – gdzie jej szukać online?
Na pewno wiecie, że możecie stworzyć własną playlistę z muzyką motywującą do nauki, jednorodną gatunkowo lub bardziej zróżnicowaną. Układając własną playlistę, pamiętajcie jednak, że nie o muzykę tu chodzi😊, i nie poświęcajcie na to zbyt dużo czasu.