Problemy z nauką w nowej szkole – popracuj nad emocjami
Jak poradzić sobie z natłokiem nauki? – zmień problem w wyzwanie
Z nauką też się uda. Musisz tylko zobaczyć w wyobraźni, do czego dążysz. Przypomnij sobie, jaki masz cel. Zapewne jest nim zrealizowanie jakichś marzeń. Krok po kroku chcesz do niego dążyć. Dlatego chcesz pomyślnie ukończyć wszystkie klasy szkoły średniej, zdać maturę, być może dostać się na studia. Może marzysz o stypendium, wygraniu prestiżowego konkursu, dostaniu się na kurs? Zapisz ten cel na kartce i przypnij ją w widocznym miejscu, np. nad biurkiem. Obok przypnij także inne kartki z mniejszymi celami. „Chcę zaliczyć sprawdzian z chemii”, „Chcę dostać trójkę z historii”, „Przeczytam lekturę na czas”.
Planowanie nauki – podziel zadania na cząstki
Jeśli masz przed sobą czasochłonne zadanie, np. przeczytanie obszernej książki, dziel je sobie na kawałki. Powiedzmy, że na przeczytanie 600 stron masz trzy tygodnie. Po podzieleniu objętości przez czas przekonasz się, że jeśli będziesz czytać 30 stron dziennie, to zdążysz, i to nawet przed terminem. Ucz się i przygotowuj codziennie, nie pozwalaj, żeby zaległości się nawarstwiały.
Organizacja pracy – znajdź swój sposób nauki
Co robiłeś(-aś)? Ludzie są różni, mają różne potrzeby i upodobania. Są tacy, którym najlepiej się skupić, gdy mają wokół porządek i ciszę. Inni muszą się stale ruszać, chodzić po pokoju, podrzucać piłkę, bujać nogą. Niektórym łatwiej jest zapamiętywać ze słuchu, wolą więc słuchać podcastów, audiobooków, głośno czytać notatki czy powtarzać na głos wiadomości z drugą osobą.
Poszukaj tego, co pomaga tobie. Może lubisz mieć włączoną muzykę? Rysować mapy skojarzeń? Wstawać wcześnie rano i powtarzać lekcje? Albo uczyć się wieczorami?
Niezależnie od własnych upodobań pamiętaj o kilku zasadach, które wszystkim pomagają radzić sobie z nauką. Mózg szybko się męczy monotonią. Rób przerwy, zmieniaj pozycje, korzystaj z różnych źródeł wiedzy, sięgaj po fiszki i quizy zmuszające cię do odpowiedzi na pytania, które mogły cię trochę zaskoczyć. Do efektywnej pracy mózg potrzebuje tlenu (wietrz pomieszczenie, wychodź na spacery), energii (regularnie jedz posiłki, niezbyt tłuste i słodkie – cukier wprawdzie na krótko pobudza, ale potem następuje szybki i gwałtowny spadek wydajności), wody, odpowiedniej dawki snu.