Po pierwsze, staraj się nie słuchać tego, co o czekającym cię egzaminie sądzą inni. Po drugie, nawet nie próbuj uczyć się dniami i nocami! A co do twojego wewnętrznego przekonania, że będzie źle – czas najwyższy zmienić sposób myślenia! Stresujesz się, że się zestresujesz na egzaminie? Najpierw poznaj sposoby, które pomogą ci zmniejszyć stres egzaminacyjny. Następnie spróbuj je wprowadzić w życie. I zacznij się martwić dopiero wtedy, gdy żaden z nich nie zadziała.
Jak opanować stres przed egzaminem? Postaraj się spojrzeć z dystansu
Pomyśl o tym, ile sukcesów udało ci się osiągnąć do tej pory. Przypomnij sobie wszystkie wygrane zawody lub konkursy, zdane egzaminy oraz zaliczone sprawdziany. Udało ci się dojść do tego etapu edukacji, w którym jesteś – za chwilę znajdziesz się na kolejnym etapie. Niezależnie od tego, co mówią inni, wyniki egzaminów nie decydują o twojej przyszłości. Oczywiście z dobrymi wynikami będzie ci łatwiej podążać zaplanowaną wcześniej drogą, ale kto powiedział, że do celu można dotrzeć, podążając wyłącznie wytyczonym szlakiem. Czasem podróż jest dłuższa, nieco bardziej skomplikowana i zaskakująca, ale to nadal ty decydujesz o tym, dokąd i którą drogą podążasz.
Jak opanować stres przed egzaminem? Przygotuj sobie dobry plan
-
Wyobraź sobie zbliżające się egzaminy jako projekt ograniczony w czasie. Do egzaminu zostało 60 dni? A więc rozpoczynasz 60-dniowe wyzwanie! Od ciebie zależy, jak wykorzystasz ten czas. Wspaniałe w tym egzaminacyjnym wyzwaniu jest to, że istnieje wyraźnie określony punkt końcowy, a więc twoje ewentualne męki związane z przygotowaniami nie będą trwać w nieskończoność. Ustal, ile masz egzaminów. Określ, które z nich są dla ciebie najistotniejsze i chcesz się do nich przygotować jak najlepiej, a na których z nich aż tak ci nie zależy.
-
Podziel materiał z każdego przedmiotu na mniejsze kawałki i ułóż plany: ogólny – na 60 dni – i szczegółowy – na najbliższy tydzień. Rozpisz, czego dokładnie i przez ile czasu będziesz się uczyć w kolejnych dniach. Dzięki temu unikniesz powtarzających się dylematów, nad czym pracować danego dnia.
Nie wpadaj w panikę, jeśli trochę wykraczasz poza harmonogram i np. powtórki zajmują ci więcej czasu, niż było zaplanowane. Nie przeciążaj się – jutro też jest dzień!
Jak opanować stres przed egzaminem? Odpoczywaj tak często, jak się da
Jak opanować stres przed egzaminem? Poszukaj wsparcia w najbliższych
Szczerze porozmawiaj z rodzicami o tym, czego od ciebie oczekują i jak się z tym czujesz. Może rodzice po prostu się martwią i chcą zachęcić cię do nauki, ale zamiast motywować, tylko cię stresują? Powiedz im o tym. Opowiedz im o swoich planach i o stresie, który wywołują egzaminy i sama myśl o nich. Dobrze byłoby, żeby twoi rodzice wiedzieli, że oczekujesz od nich wiary w ciebie i wsparcia, a nie wywierania dodatkowej presji. Zapytaj, jak oni radzą sobie ze stresem w trudnych sytuacjach. Może opowiedzą ci o egzaminach, do których podchodzili, gdy sami byli w szkole?
Dzień egzaminu – jak się nie stresować?
-
Zadbaj o zapas czasu i dobrą atmosferę
Zadbaj o to, by przed wyjściem na egzamin mieć czas na spokojne przygotowanie, zjedzenie śniadania, posłuchanie ulubionej muzyki, zabawę z kotem lub psem (kontakt ze zwierzętami także obniża wyraźnie poziom stresu!). Nie działaj w pośpiechu – wszak pośpiech i obawa przed spóźnieniem zawsze powodują dodatkowy stres. -
Myśl o sobie dobrze
Nie myśl o tym, czego nie wiesz, co wypadło ci z głowy lub na co zabrakło czasu. Pomyśl, że udało ci się zrobić wszystko, co w twojej mocy, by dobrze się przygotować. Teraz zadbaj przede wszystkim o swoją energię i koncentrację. Nie pozwól, by negatywne myśli zwiększyły twój stres i twoje napięcie. -
Oddychaj świadomie
Przed wyjściem z domu i tuż przed wejściem na egzamin spróbuj się zrelaksować, koncentrując się całkowicie na własnym oddechu. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i policz do pięciu, biorąc wdech nosem. Następnie znów policz do pięciu, wydychając powietrze ustami. Powtórz to ćwiczenie pięć razy. Nie spiesz się i staraj się skupić wyłącznie na swoim oddechu. -
Strząśnij z siebie stres
Wymachy rąk, podskoki, przysiady, wyrzuty nóg – zdecydowane ruchy pomagają dosłownie „otrząsnąć się” ze stresu, dodają pewności siebie i energii. Ruch możesz połączyć z pozytywnym myśleniem lub wypowiedzianym na głos zdaniem, dodającym otuchy (np. „Dasz radę!”, „Do dzieła mistrzu!”). Jeśli uda ci się wymyślić zdanie, które przy okazji cię rozśmieszy – tym lepiej! Podobnie motywują się drużyny sportowców przed ważnymi meczami. -
Przygotuj się wcześniej
I tym razem wcale nie chodzi o twój poziom wiedzy, ale o to, czy masz ze sobą wszystko, co będzie ci potrzebne na egzaminie: zapasowy długopis, linijka, ołówek, kalkulator, słownik, legitymacja szkolna lub dokument tożsamości, bidon z wodą. Upewnij się, co możesz mieć ze sobą na egzaminie, a czego nie wolno ci wnieść na salę. Przygotuj wszystko dzień wcześniej, a przed wyjściem z domu na egzamin sprawdź, czy masz wszystko, co potrzebne.
Jak się odstresować przed egzaminem? Wyobraź sobie, że jest już po!
Gdy wreszcie już naprawdę będzie po egzaminie, postaraj się o nim… zapomnieć. Nie analizuj i nie rób sobie wyrzutów. To moment, kiedy nic już nie możesz poradzić, a zamartwianie się znów spowoduje napięcie i stres. Pomyśl, że udało ci się zrobić wszystko, na co było cię stać, najlepiej jak potrafisz.