Czym są zagadki logiczne? To wszelkiego rodzaju zadania, przy których musisz nieco pogłówkować, by znaleźć nieoczywiste rozwiązanie. Czemu to służy – poza zwykłą rozrywką? Poprawie umiejętności logicznego myślenia. A ono zawsze jest w cenie!
Umiejętność logicznego myślenia rozwijamy od najmłodszych lat i możemy ćwiczyć niemal przez całe życie. Ludzki mózg jest bardzo plastyczny, to znaczy, że nawet w starszym wieku można, dzięki odpowiedniemu treningowi, poprawiać umiejętności kojarzenia, zapamiętywania czy znajdowania rozwiązań. Oczywiście najlepsze efekty osiągają osoby młode i to przy systematycznym treningu. A jest się o co starać, bo dzięki szybkiemu kojarzeniu i znajdowaniu rozwiązań osiągamy lepsze wyniki w nauce, trafniej wskazujemy odpowiedzi w testach, mamy większe szanse na pomyślne zdanie matury i wymarzony kierunek studiów. Logiczne myślenie jest więc szansą na ciekawe życie zawodowe.
Ale to nie wszystko. W dzisiejszych czasach mamy niemal nieograniczony dostęp do rozmaitych informacji. Zarówno do rzetelnych naukowych informacji, jak i do fake newsów. To dzięki umiejętności logicznego myślenia i wnioskowania umiemy odróżnić jedne od drugich. Osoba myśląca logicznie i korzystająca z naukowych danych, może cieszyć się dłuższym życiem, lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo, a nawet trafniej dobierać przyjaciół. Naprawdę, logiczne myślenie ma kolosalną przyszłość!
Do treningu logicznego myślenia służą różnego rodzaju zagadki logiczne, zabawy, układanki czy gry, które angażują uwagę, wymagają namysłu i używania wyobraźni. Jeśli musisz przemyśleć kilka ruchów naprzód, w myślach coś przemieścić lub dopasować, dokonać kilku obliczeń i sprawdzić, czy w zagadce nie ma „haczyka”, na który łatwo się złapać, to możesz mieć pewność, że rozwiązywanie pobudzi twoją korę mózgową i pozwoli ci się wzbogacić o nowe połączenia nerwowe.
2. Powiedz, ile tysięcy mrówek zjadł mrówkojad w ciągu tygodnia, jeśli wiesz, że kolejnego dnia jadł o 3 tysiące więcej niż poprzedniego. Jedynie w niedzielę złamał swoją zasadę. Zjadł wtedy o 5 tysięcy więcej mrówek niż w sobotę i 5 razy więcej niż w poniedziałek, kiedy zjadł 4 razy mniej niż w sobotę.
Rozwiązanie: 100 tysięcy
N = 5+S
N = 5P
S = 4P
N = 5 + 4P
N = 5P
5P = 5 + 4P
5P – 4P = 5
P=5
Poniedziałek: 5
Wtorek: 8
Środa: 11
Czwartek: 14
Piątek: 17
Sobota: 20
Niedziela: 25
3. Przyklej odnalezione przez archeologów fragmenty dekoracji budynku w odpowiednich miejscach na ścianie.