Gramatyka języka angielskiego – nauka angielskiego w domu
1. Metoda małych kroków, czyli zacznij od banałów
Wyobraźcie sobie tornado albo odwróconą piramidę. Gramatyka języka angielskiego tak właśnie wygląda! To znaczy, że uczymy się jej spiralnie – zaczynamy od najprostszych rzeczy i wspinamy się do coraz trudniejszych, aby cały czas powtarzać wszystko razem. Na przykład, jeśli nie znacie zasad tworzenia czasów teraźniejszych, raczej nie poradzicie sobie ze stroną bierną, a jeśli nie wiecie, co to czas przeszły – nie opiszecie wczorajszych przygód na dyskotece! Samodzielna nauka angielskiego i powtarzanie gramatyki ma zacząć się od najprostszych zagadnień.
2. Trening czyni mistrza, czyli gramatyczny minutnik
Co, jeśli powiem: uczcie się gramatyki angielskiej CODZIENNIE! Czyżbym słyszała niezadowolenie i pojękiwania? To powiem tak: uczcie się codziennie 15–20 minut albo załóżcie, że każdego dnia zrobisz 3 ćwiczenia gramatyczne z repetytorium lub w ulubionej aplikacji do nauki angielskiego. To tak naprawdę tylko chwila w ciągu dnia, a bardzo szybko może przynieść widoczne efekty i postępy. Jak to mówią: „Co zasiejesz, to zbierzesz!”.
Słyszeliście o tym, że częściej znaczy efektywniej? Dlaczego pamiętacie niektóre czasowniki nieregularne w czasie przeszłym, za to niektórych zupełnie nie potraficie sobie przypomnieć, mimo że wszystkie wkuwaliście w tym samym czasie? Dzieje się tak, bo niektóre z nich są bardziej popularne, używa się ich codziennie, w naturalny sposób, a co za tym idzie – zostawiają tzw. „trwały ślad w pamięci długotrwałej” (to właśnie jest ZAPAMIĘTYWANIE!). Kto pamięta 3. formę nieregularną od „eat”? Czy z „fly” poszło wam podobnie?
3. Zrozum, a nie wkuwaj
Uczcie się gramatyki języka angielskiego w kontekście, tzn. napiszcie idealne, przykładowe zdania z każdego czasu lub zagadnienia gramatycznego. Zdania powinny dotyczyć was, waszego życia, nawyków. Gramatyka nie ma żadnej wartości, jeśli nie idzie w parze z komunikacją i praktycznym użyciem w kontekście! Przykładowo:
-
If I’m hungry, I always eat a banana (to o mnie – zawsze jem banana, gdy jestem głodna 😉 – tym samym zapamiętuję zerowe zdanie warunkowe).
-
My house was built by my father in 1980 (to prawda – mój dom został wybudowany przez mojego tatę w 1980 roku – w ten sposób zapamiętałam stronę bierną w czasie przeszłym).
-
Albo: She is always forgetting her car keys! (to o mojej siostrze – to, że ciągle zapomina kluczyków do samochodu, jest bardzo irytujące – a właśnie w ten sposób mówimy o czyichś denerwujących nawykach).
Gramatyka angielskiego w szkole, czyli język angielski – nauka za darmo!!
Aplikacje do nauki angielskiego – gramatyka angielska
-
Warto zalogować się do bezpłatnych aplikacji quizowych do nauki angielskiego, np. Kahoot, Quizizz czy Bamboozle – to baza tysięcy materiałów i możliwość samodzielnego sprawdzenia wiedzy gramatycznej.
-
Zajrzyjcie na portal dlaucznia.pl – jeśli potrzebujecie prostego wytłumaczenia gramatyki angielskiej w pigułce i przećwiczenia wszystkich zagadnień z podstawy programowej szkoły średniej.
-
Polecam też wartościowe strony www, np. Perfect English Grammar z ćwiczeniami interaktywnymi.
-
Nie zapomnijcie o Engly.pl – wspaniałej kopalni zadań do samodzielnej nauki angielskiego.
Zamiast zakończenia – konkrety! Gramatyka języka angielskiego może być fajna!
6. Róbcie ściągi! Własnoręczne robienie ściąg to powtórne przetwarzanie informacji (np. z lekcji) i synteza najważniejszych wiadomości, co na pewno ułatwia zapamiętywanie, np. trzech form czasownika. To, że zrobicie domową ściągę, wcale nie oznacza, że musicie jej użyć na sprawdzianie!
7. Używajcie map myśli, rysujcie, bawcie się kolorami! Czasami zapamiętanie danego czasu gramatycznego znacznie ułatwi śmieszna oś czasu albo inne zobrazowanie danego zagadnienia gramatycznego, np.:
w lekcji: Rzeczowniki występujące tylko w lp. lub tylko w lm. (B1)
9. Załóżcie „codziennik gramatycznej aktywności” i zapisujcie w nim wszystko, co jest związane z gramatyką angielską – zdania, wyrażenia, przykłady użycia danej konstrukcji w praktyce, ciekawostki. Ważne, aby zaznaczać ilość czasu spędzonego na danej językowej aktywności dziennie.
10. To samo na różne sposoby! Ucząc się czasów gramatycznych, napisz takie samo zdanie we wszystkich czasach, które znasz – zaobserwuj, co się zmienia i na co trzeba zwrócić uwagę, podkreśl charakterystyczne wyrażenia:
Powiedz, zapytaj, zaprzecz – czyli wariacje ze zdaniami. To samo zdanie zapisz jako: twierdzenie, przeczenie i pytanie, np.
Który z powyższych top 10 sposobów na naukę gramatyki języka angielskiego zasługuje na oklaski? Pamiętajcie, że przyswajanie języka obcego to ciężka robota, ale determinacja, mądre działanie i dobre materiały mogą zdziałać cuda!
POWODZENIA!